ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ.
Η ΚΟΡΙΝΘΟΣ ΄06 ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ 2-1 ΣΤΗ  ΠΑΡΆΤΑΣΗ
ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ
ΤΟΥ ΚΥΠΈΛΛΟΥ ΕΠΣ Κορινθίας.

Από εδώ και πέρα λοιπόν το ερώτημα είναι ποιος θα σταματήσει την αρμάδα του Τάσου Περρα σε πρωτάθλημα και κύπελλο.
Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από το γήπεδο του Ξυλοκάστρου, όπου  νίκησε στην παράταση μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος τον Ηρακλή, αποδεικνύοντας για μια ακόμα φορά ότι η Κόρινθος ΄06 είναι ομάδα ανώτερης κατηγορίας.
Για να φτάσει όμως στην νίκη - πρόκριση δυσκολεύτηκε πάρα πολύ από τη  καλή ομάδα των γηπεδούχων, που έχουν αναγεννηθεί με τον Αλέκο Αλεξανδρη.
Στο Α' ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν λίγο καλύτεροι αλλά το γκολ ήρθε από τους φιλοξενούμενους με το φάουλ του Τζανετου στο 15' και αφού η μπάλα βρήκε και αμυντικό των γηπεδούχων.
Η απάντηση για τους πράσινους ήρθε στο 28' όταν ο Καφαντάρης μετά την σέντρα του Μαστρογιαννοπουλου εστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του επανεμφανιζόμενου Καλογερη για το 1-1.
Παραλίγο να πάρει το προβάδισμα ο Ηρακλής όταν στο 39' ο Πιλιαφας σέντραρε και ο Καφαντάρης έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Καλογερη.
Οι δύο ομάδες με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια και με την έναρξη της επανάληψης το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει με ταχύτητα στις δύο περιοχές, το σκληρό και δυνατό παιχνίδι κυριαρχούσε στο γήπεδο και χάθηκαν ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, χωρίς όμως να γίνει αυτό που λέμε στο ποδόσφαιρο η κλασική και μεγάλη ευκαιρία.
Το τελικό 1-1 της κανονικής διάρκειας οδήγησε τις δύο ομάδες στη διαδικασία της παράτασης όπου οι Κορινθιοι εκμεταλλευόμενοι και την έξοδο λόγω κούρασης, του Αντρέα Πιλιαφα, πήραν τα ηνία του αγώνα και στο 110' ο  ...συνήθης ύποπτος Μάκης Μυργιωτης πέτυχε το 2-1 για την ομάδα του, χαρίζοντας της την μεγάλη πρόκριση.
Συμπερασματικά δίκαιη πρόκριση για την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, αν και οι πολυ καλοί γηπεδούχοι θα μπορούσαν να στείλουν την ομάδα τους στα πέναλτι, αφού έχασαν μια καλή ευκαιρία με τη κεφαλιά του Μπασα να περνάει σύριζα από τη συμβολή των δοκών του Καλογερη στις καθυστερήσεις.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο κ. Ψυχογιος και οι βοηθοί του