Κόρινθος ΄06: η ξέφρενη πορεία προς τον τίτλο συνεχίζεται... Πέρασε και από το Βέλο - Video

korinthosnews  |

ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ 06 : 0-2

Σε ρουτίνα έχει μετατρέψει η Κόρινθος ΄06 την ξέφρενη πορεία προς τον τίτλο, αφού ούτε η αξιόμαχη ομάδα της Ελλάδας Βέλου στάθηκε εμπόδιο στη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Νίκησε λοιπόν με 2-0 στο Βέλο, αλλά σπατάλησε ένα ημίχρονο, το πρώτο, αφού μπήκαν οι ποδοσφαιριστές του Τάσου Περρα χαλαροί, χωρίς ρυθμό και ουσία κόντρα στους γηπεδούχους που και αυτοί δεν παρουσίασαν κάτι το ιδιαίτερο που να τους δώσει ελπίδες για το θετικό αποτέλεσμα.

Μερικές μικροευκαιρίες των μετέπειτα νικητών ήταν άνευ σημασίας.

Όμως ο προπονητής της Κορίνθου είχε το φάρμακο στο πάγκο του, που ακούει στο όνομα Τζανετος, ο οποίος με την ποιότητα του παρέσυρε και τους συμπαίκτες του να ανεβάσουν την απόδοση τους φτάνοντας έτσι σε μια άνετη νίκη στα δέκα μέχρι τώρα παιγνίδια.

Προειδοποιητική βολή του Τζανετου στο 53' όταν σε αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, η μπάλα βρήκε το δοκάρι του ταλαντούχου Βαγγέλη Τριαντάφυλλου.
Όμως 5΄ λεπτά αργότερα δηλ. στο 58' ο Τζανετάτος έγραψε το 1-0 για την ομάδα του, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τον καλό ρυθμό τους μέχρι τέλους του παιχνιδιού.

Καρπός της τεχνικής και εδαφικής υπεροχής ήταν το 2-0 που έγινε στο 75' όταν αμυντικός των γηπεδούχων πιεζόμενος από τον Μάκη Μυριωτη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του εμβρόντητου Τριαντάφυλλου γράφοντας το τελικό Ελλάς -Κόρινθος 06  0-2.

Συμπερασματικά οι πρωτοπόροι παίζοντας καλή μπάλα στο Β' ημίχρονο πήραν άνετα την νίκη κόντρα στη φιλότιμη ομάδα του Πέτρου Βελεντζα και ξεκίνησαν νικηφόρα την τριάδα - φωτιά αγώνων σε πρωτάθλημα και κύπελλο.