ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ ΄06: ΔΕΙΤΕ ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ - ΔΗΛΩΣΕΙΣ

korinthosnews  |

ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ – ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2006  1-1
Ο πρώτος ημιτελικός του κυπέλλου στο γήπεδο Συνοικισμού έληξε 1-1 αλλά το προβάδισμα έστω και μικρό το έχουν οι φιλοξενούμενοι με το ισόπαλο 1-1.
Το πρώτο ημίχρονο δεν αντέχει κριτικής αφού οι δύο ομάδες δεν έκαναν ούτε μισή ευκαιρία.
Οι χίλιοι περίπου φίλαθλοι στο Β΄ Ημίχρονο, που παρακολουθήσαν το παιγνίδι αποζημιώθηκαν με το θέαμα που είδαν αφού και οι δύο ομάδες άφησαν τις σκοπιμότητες και αποφάσισαν να παίξουν ποδόσφαιρο.
Μόλις στο 47 'ο Κουσης μετά από καραμπόλα σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χανδρινου.
Άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενουμένων με το σουτ του Δημητριάδη να περνά ελάχιστα άουτ δύο λεπτά αργότερα.
Στο 60' ο Χανδρινος έδιωξε με γροθιές το δυνατό φάουλ του Κουση.
Στο 71' είχαμε το σόου του Χριστοφορου Πασαλιδη ο οποίος πήρε τη μπάλα από το κέντρο και αριστερά του γηπέδου και αφού πέρασε πέντε παίκτες των γηπεδούχων ακόμα και τη ...σκιά του έβγαλε σέντρα ξυράφι και ο έμπειρος στράικερ Πέτρος Δημητριάδης δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει τη μπάλα με δυνατό διαγώνιο σουτ τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασοπουλου μέσα σε αποθέωση.
Και ενώ φαινόταν ότι οι φιλοξενούμενοι με το κοντρόλ ποδόσφαιρο που έπαιζαν θα έπαιρναν μια μεγάλη νίκη, ένα συνολικό τραγικό λάθος της άμυνας τους, έδωσε την ευκαιρία στον Κουση με κεφαλιά στο 84' να ισοφαρίσει σε 1-1 και να δώσει άλλο ενδιαφέρον στο παιγνίδι στο ΔΑΚ Κορίνθου την 1η Μαρτίου.
Πάντως για τους παρατηρητικούς το παιγνίδι ήταν επανάληψη του αγώνα πρωταθλήματος στον Α' γύρο, αλλά αντίστροφα αφού ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο 0-1 αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 89',1-1 ενώ η Κόρινθος 06 είχε τρία σουτ στα δοκάρια.
Σημειώνουμε ότι η Κόρινθος 06 πέτυχε αυτό που ήθελε παρά την άτυχη στιγμή του 84' αλλά έπαιξε με σημαντικές ελλείψεις, όπως του τιμωρημένου Γάλα (εκτίει το Σάββατο με Πανσολυγειακό) καθώς και των τραυματιών Σιδερη -Ζαγοριανου -Πετκοφ, ενώ με προβλήματα τραυματισμού έπαιξαν Σπετσι, Βλασσης και ο Μαυρελης με πυρετό.
Από την άλλη ο ΠΑΣ έμεινε με το παράπονο ότι δεν έγιναν γκολ οι φάσεις με τα δοκάρια στο 47' και στην εκπνοή του αγώνα σε ισάριθμες προσπάθειες του διακριθέντα Κούση.
Συμπερασματικά οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για το παιγνίδι της 1ης Μαρτίου.
Μια μικροένταση που υπήρξε μεταξύ φιλάθλων των δύο ομάδων όπου έπεσαν και μερικές ...ψιλές στο 86' του αγώνα σταμάτησε με την επέμβαση των ψυχραιμότερων αν και φίλοι των γηπεδούχων τα έβαλαν με όλους και με όλα πάντα βέβαια με το  ...στόμα.