Το απόγευμα η έναρξη στο 46ο Ετήσιο Συνέδριο της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων στην Κόρινθο

korinthosnews  | 

46ο Ετήσιο Συνέδριο της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων

Θέμα: Βυζάντιο: Ιστορία και Πολιτισμός

Συνδιοργάνωση:
Σύνδεσμος Φιλολόγων Κορινθίας,
Δήμος Κορινθίων,
Περιφερειακή Ενότητα Κορινθίας

Κόρινθος 7 - 9 Νοεμβρίου 2019 (Πέμπτη-Σάββατο)

Δημοτικό Θέατρο "Θωμάς Θωμαΐδης"
Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου
Δαμασκηνού 57, Κόρινθος

Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2019

16.00-17.15:   Προσέλευση συνέδρων-εγγραφές

17.15-17.30: «Ο ένδοξός μας βυζαντινισμός»:
Εισαγωγική ομιλία από την Πρόεδρο της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων 
κυρία Τασούλα Καραγεωργίου

17.30-18.30:  Σύντομοι χαιρετισμοί (τριών λεπτών)

                        • από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Κορίνθου κ.κ. Διονύσιο

                        •  από την Πρόεδρο του Συνδέσμου Φιλολόγων Κορινθίας                                                         κυρία Αντιγόνη Γ. Βογιατζή

                        • από τον Πρόεδρο του Συνδέσμου Ελλήνων Κυπρίων Φιλολόγων
κ. Δημήτρη Ταλιαδώρο

                        • από τον Περιφερειάρχη Πελοποννήσου
κ. Παναγιώτη Νίκα

                        • από τον Δήμαρχο Κορινθίων
κ. Βασίλειο Νανόπουλο

                        • από τον Αντιπεριφερειάρχη Περιφερειακής Ενότητας Κορινθίας                                             κ. Αναστάσιο Γκιολή

                         • από τον Περφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας                                  Εκπαίδευσης Πελοποννήσου κ. Δημήτριο Οικονομόπουλο

                        •  από τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας
κ. Ιωάννη Φειδά

                        • από τον Πρόεδρο της Ομοσπονδίας Ιδιωτικών
Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ελλάδας κ. Μιχάλη Κουρουτό

                        •  από την Πρόεδρο της Α΄ ΕΛΜΕ Κορινθίας
κυρία Σοφία Κανέλλου

                        •  από τον Πρόεδρο της Β΄ ΕΛΜΕ Κορινθίας
κ. Αλέξη Τρίμη

***

«ΣΙΚΥΩΝΙΑ ΣΚΗΝΗ». Δραματοποιημένη παρουσίαση αποσπάσματος
από το Γ΄ ποίημα του Πτωχοπρόδρομου.
(Ερμηνεία: Δημήτρης Αθανασίου, Λίζα Αναγνωστοπούλου, Μάρθα Γιανκοπούλου.
Τραγούδι: Ναταλία Ηλία – Πενταρά.
Κιθάρα: Αλέξανδρος Πενταράς.
Σκηνοθεσία Γιώργος Καρβουντζής).

*

Πρώτη συνεδρία

Πρόεδρος: Δημήτρης Ταλιαδώρος, δ.φ.

Πρόεδρος Συνδέσμου Ελλήνων Κυπρίων Φιλολόγων

 

18.30-18:45:  Άγιον Όρος: μια ζωντανή βυζαντινή κληρονομιά
Γέρων Ελισαίος Καθηγούμενος Ιεράς Μονής Σίμωνος Πέτρας  

18.45-19.00: Οι απαρχές του Βυζαντίου
μέσα από την πτώση του αρχαίου κόσμου                         

Τηλέμαχος Κ. Λουγγής Ομότιμος Διευθυντής Ερευνών του Ε.Ι.Ε.

19.00-19.15: Η «συνάντηση» εθνικών κ χριστιανών στην πόλη της Παλλάδος:
τα πρώτα χριστιανικά μνημεία της Αθήνας

Αντώνης Ν. Μαστραπάς, δ.φ. τ. Σχολικός Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

19.15-19.30:  Η νεοπλατωνική σχολή της Αθήνας
κατά την πρωτοβυζαντινή περίοδο:                  
παραγωγή, αναπαραγωγή και μετάδοση της φιλοσοφικής γνώσης

Μιχαήλ Γεωργιάδης Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Φιλολόγων

19.30-19.45Συζήτηση

19.45-20.15: Διάλειμμα

Δεύτερη συνεδρία (α)

Πρόεδρος: Δημήτρης Ασβεστόπουλος,
ΜΑ Φιλόλογος

20.15-20.30: Η εικονομαχία ως το αποτέλεσμα ισχυρών ανταγωνισμών
Νατάσα Αβραμίδου, ΜΑ Φιλόλογος

20.30-20.45: Εικονομαχία και ιστορική μεθοδολογία 
Βασίλειος Μάστορης, δ.φ.

20.45-21.00: Από τη χειρόγραφη παράδοση, σε Ανατολή και Δύση:
ένας Καθρέπτης Ηγεμόνος.
Οι πηγές ενός κειμένου και οι διαδρομές μιας μετάφρασης του 16ου αιώνα

Λουκία Στέφου, δ.φ. τ. Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

21.00-21.15: Οι Στίχοι Διάφοροι του λογίου ποιητή Χριστοφόρου Μυτιληναίου
ως πηγή για τη μελέτη της βυζαντινής κοινωνίας και του πολιτισμού της
κατά τον 11ο
αιώνα

Μανόλης Γ. Σέργης - Καθηγητής Πανεπιστημίου

21.15-21.30: Συζήτηση

 

Δεύτερη συνεδρία (β)

Πρόεδρος: Μαρία Πεσκετζή, δ.φ.

Επίτιμη Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

 

20.15-20.30: Προσεγγίζοντας τον γάμο, ως θεσμό και κοινωνικό φαινόμενο,
μέσα από το έπος του Διγενή Ακρίτα (χφ.
Grottaferrata
Μαργαρίτα Βακάλου  Φιλόλογος

20.30-20.45:  Όψεις κοινωνικής πρόνοιας στο Βυζάντιο:
η άσκηση της Ιατρικής και η λειτουργία νοσηλευτικών ιδρυμάτων

Αικατερίνη Μουσαδάκου,ΜΑ Φιλόλογος

20.45-21.00: Βυζάντιο και χριστιανική φιλανθρωπία:
ευαγή ιδρύματα της βυζαντινής Αιγύπτου υπό το φως των παπύρων

Δημήτρης Ρουμπέκας, δ.φ.

21.00-21.15: Πολιτισμικές αντιλήψεις περί κρεοφαγίας
και διαχείριση του σωματικού και ψυχικού άλγους στο Βυζάντιο
 
Αγγελική Τσούρα, ΜΑ Φιλόλογος

21.15-21.30:  Συζήτηση
 

Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2019

Τρίτη συνεδρία (α)

Πρόεδρος: Ιωάννης Φειδάς, δ.θ.

Διευθυντής Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας

 

09.00-09.15: Βυζαντινές αριστοκρατικές οικογένειες κατά τον 13ο αιώνα:
η περίπτωση των Μαλιασσηνών της ανατολικής Θεσσαλίας

Γεώργιος Κουλουράς, δ.φ.

09.15-09.30:  Γ. Γεμιστός (Πλήθων): η επανίδρυση της πολιτείας/κράτους
στόχος ρεαλιστικός ή ιδεατός;

Μαρία Κεκροπούλου, δ.φ. τ. Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

09.30-09.45: Η θέση της γυναίκας στην Αλεξιάδα της  Άννας Κομνηνής 
Γεωργία Η. Χαριτίδου δ. φ. Επίτιμη Διευθύντρια Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

09.45-10.00:  Δύο πηγές για την ιστορία της καθημερινότητας:
ο Βίος τοῦ Ὁσίου Φιλαρέτου τοῦ Ἐλεήμονος
και το Ἐπαρχικὸν Βιβλίον Λέοντος ΣΤ΄ τοῦ Σοφοῦ  

Νίκος Λινάρδος, δ.φ. Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου

10.00-10.15:  Σχέσεις του Βυζαντίου με τη Δύση:
η Θεοφανώ Σκλήραινα  συναυτοκράτειρα  της Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας
του Γερμανικού Έθνους (960-991)
 
Λήδα Νταβαρίνου, ΜΑ Φιλόλογος

10.15-10.30: Αξιολογώντας την ενωτική πολιτική του Ιωάννη Η΄ Παλαιολόγου
μετά την Άλωση (1453):
η απόρριψη της Συνόδου Φερράρας - Φλωρεντίας από τον Γεώργιο Σφραντζή
 
Δημήτριος Θ. Βαχαβιώλος, δ.φ.

10.30-10.45:  Συζήτηση                                          

10.45-11.15: Διάλειμμα

Τρίτη συνεδρία (β)

Πρόεδρος: Αντώνης Καλόβουλος

Φιλόλογος

 

09.00-09.15: Νορμανδοί και βυζαντινός πολιτισμός στη Σικελία 
Τάσος Χατζηαναστασίου, δ.φ.

09.15-09.30: Η ενημέρωση της βυζαντινής αντιπροσωπείας
για το πολίτευμα της Φλωρεντίας από τον
Leonardo Bruni
κατά τη διάρκεια της ομώνυμης Συνόδου (1439)
Δημήτριος Κ. Γιαννακόπουλος, δ.φ. τ. Σχολικός Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

09.30-09.45: Η Σύνοδος Φερράρας – Φλωρεντίας (1438-1439).
Τα αποτελέσματα και οι επιδράσεις της στη βυζαντινή εικονογραφία
 
Ιωάννης  Δημαρχόπουλος Φιλόλογος                                                                     

09.45-10.00: Ιταλική Αναγέννηση και  ένωση των δύο Εκκλησιών 
Αικατερίνη Τζάμου, δ.φ.                                                                                                             

10.00-10.15: Η εικόνα του αραβικού κόσμου
στο «έπος» του Βασιλείου Διγενή Ακρίτα 

Κατερίνα Παπαζαχαρία Λέκτωρ Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου

10.15-10.30: Ο «Βυζαντινός» Yeats: Byzantium, Sailing to Byzantium
Ευάγγελος Π. Καραγιάννης, δ.φ.
Βασιλική Π. Καραγιάννη, δ.φ.

10.30-10.45: Συζήτηση                                          

10.45-11.15: Διάλειμμα      

 

 

Τέταρτη Συνεδρία (α)

Πρόεδρος: Αντιγόνη Γ. Βογιατζή, ΜΑ

Πρόεδρος Συνδέσμου Φιλολόγων Κορινθίας

 

11.15-11.30: Οι Αραβο-βυζαντινές σχέσεις στην Ανατολική Μεσόγειο μέσα από αραβικές         πηγές: ο ρόλος των Κυκλάδων ως θαλάσσιος δρόμος προς την                                           Κωνσταντινούπολη                                                                                                                  Σταύρος Σ. Παναγιώτου, ΜΑ                                                                                                              Φιλόλογος

11.30-11.45: Η κατάκτηση της Ιερουσαλήμ από τους Άραβες. Το τέμενος του Ομάρ                        στην Ιερουσαλήμ                                                                                                               Ιωάννα Καραμπίνη                                                                                                                            Φιλόλογος

11.45-12.00: Στις παρυφές του Βυζαντίου, στην Ανατολή και Δύση, η εκ νέου ανακάλυψη          του Αριστοτέλη από πολυπολιτισμικές ομάδες μεταφραστών και ο                                  αραβικός διαφωτισμός                                                                                                        Χαρινέλα Τουρνά, δ.φ.                                                                                                                     τ. Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

12.00-12.15: Ο Συμεών Α΄ της Βουλγαρίας και η στέψη του από τον Πατριάρχη Νικόλαο              Α΄ Μυστικό

                                  Σοφία Γ. Μεσίγκου-Κρικώνη, ΜΑ

                      Φιλόλογος

           

12.15-12.30: Κασσία η ποιήτρια

                                  Χρύσα Ευστ. Αλεξοπούλου, δ.φ.

                                  Επίτιμη Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

 

12.30-12.45 :  Οι επιδράσεις του Σπανέα σε υστεροβυζαντινά κείμενα                                                   Δημήτριος Κότσικας, ΜΑ                                                                                                                            Φιλόλογος

 

12.45-13.00:  Συζήτηση

 

Τέταρτη Συνεδρία (β)

Πρόεδρος: Αντώνης Μαστραπάς, δ.φ.

τ. Σχολικός Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

 

11.15-11.30:  Η επαιτική ποίηση και οι κοινωνικές της διαστάσεις: η περίπτωση των                      Πτωχοπροδρομικών ποιημάτων                                                                                              Μαρία Πεσκετζή δ.φ.                                                                                                                 Επίτιμη Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

11.30-11.45: Ακρίτες και Κύπρος. Εκεί που η Ιστορία συναντά τον θρύλο                                             Ελένη Κτίστη, δ.φ.                                                                                                                             Επιθεωρήτρια Φιλολογικών μαθημάτων Μέσης Εκπαίδευσης Κύπρου

11.45-12.00: Οι προσαρμογές του λόγιου-ιστορικού Νικηφόρου Γρηγορά απέναντι σε                 πρόσωπα της εξουσίας και τις πολιτικές τους επιλογές                                                   Βασιλική Γεωργιάδου, δ.φ.                                                                                                  

12.00-12.15: Κωνσταντίνος Μανασσής: η ζωή και το έργο του                                                              Κωνσταντίνος Δημόπουλος                                                                                                                    Φιλόλογος

12.15-12.30: Ο βυζαντινός λόγιος και χρονογράφος Κωνσταντίνος Μανασσής (12ος αι.)                                                                 Θεόδωρος Νημάς, δ.φ.                                                                                                                    Επίτιμος Σχολικός Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

12.30-12.45: Η φωνή της εξορίας του Mεγάλου Φωτίου σε επιστολική γραφή               Παναγιώτης Ξηντάρας, δ.φ.                                                                     Επίτιμος Σχολικός Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             ωρος Α. Νημάς, δ.φ.

12.45-13.00: Συζήτηση

Πέμπτη Συνεδρία (α)

Πρόεδρος: Μαρία Τσιάντη

Φιλόλογος

 

17.00-17.15: Έλληνες και Λατίνοι : η εικόνα του «άλλου»  στο Βυζάντιο μέσα από                         τέσσερις ιστορικές πηγές (12ος -14ος αι.)                                                                            Μαρία  Σφακιανάκη – Σαββάκη, ΜΑ                                                                                           Φιλόλογος

17.15-17.30:  Ιωάννης Κανανός – Ιωάννης Μακρυγιάννης: βίοι παράλληλοι                                      Μάριος Παν. Αθανασόπουλος, δ.φ.                                                                      Ε.ΔΙ.Π. στο Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου

17.30-17.45: Ν. Γρηγοράς και Ι. Καντακουζηνός: διερεύνηση της οπτικής τους μέσω της              συγκριτικής παράθεσης πτυχών του πρώτου εμφυλίου πολέμου του 14ου                αιώνα                                                                                                                            Γεωργία Τρίμπου, ΜΑ                                                                                                                     Φιλόλογος

17.45-18.00: Η άλωση της Κωνσταντινουπόλεως (1453) μέσα από τα κείμενα των                      ιστορικών της εποχής                                                                                                               Αναστάσιος Στέφος, δ.φ.                                                                                                                                                            Επίτιμος Σχολικός Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

18.00-18.15: Το γλωσσικό όργανο στο ιστοριογραφικό έργο του (Μ.) Δούκα                                    Βασίλης Δημογεροντάκης, δ.φ.                                                                                        Επίτιμος Σχολικός Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

18.15-18.30: Κωνσταντίνος Ζ΄ Πορφυρογέννητος, ο «libris incumbens» αυτοκράτορας                Άννα Καντίκα, ΜΑ                                                                                                                                                Φιλόλογος

18.30-18.45: Συζήτηση

18.45-19.15:  Διάλειμμα

Πέμπτη Συνεδρία (β)

Πρόεδρος: Χρύσα Αλεξοπούλου, δ.φ.

Επίτιμη Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

 

17.00-17.15: Η εικόνα της γυναίκας στα έργα του Μιχαήλ Ψελλού. Εγκώμιον εις την                                  μητέρα αυτού  και Χρονογραφία

                     Παναγιώτης Νταβαρίνος, δ.φ.                                                                                                        Επίτιμος Σχολικός Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

17.15-17.30: Σπουδαίοι φιλόλογοι του 12ου αιώνα: Ισαάκ και Ιωάννης Τζέτζης,                                Ευστάθιος Θεσσαλονίκης                                                                                                            Αλεξάνδρα Ροζοκόκη, δ.φ.                                                                                                               Διευθύντρια Ερευνών στην Ακαδημία Αθηνών                                      

17.30-17.45: Εἰς τὸν Τίμιον Σταυρόν. Επιδεικτικοί λόγοι έξι βυζαντινών ρητόρων                          Θανάσης Νάκας                                                                                                                            Καθηγητής Πανεπιστημίου                                                                                                      Χαράλαμπος Στεργιούλης, δ.φ.

17.45-18.00: Η βυζαντινή επιστολή: η περίπτωση του Δημητρίου Κυδώνη και η                             παρουσία της αρχαιότητας στο επιστολικό έργο του                                                       Ξανθίππη Καραβίδα- Παπαγιάννη, δ.φ.                                                                                  

18.00-18.15:  H δυναμική του 451 μ.Χ. και οι λαϊκές ταραχές στις ανατολικές επαρχίες                    του βυζαντινού κράτους                                                                                                        Πέτρος Πετράτος, δ.φ

18.15-18.30: Ο Αναστάσιος Μιχαὴλ  για τον Μέγα Φώτιο και τον Ευστάθιο                                        Θεσσαλονίκης: ο πρώτος Έλληνας ακαδημαϊκὸς μιλά για τους συγγραφείς          της Μυριοβίβλου και των Παρεκβολών στην Ακαδημία του Βερολίνου το             1707                                                                                                                                       Χαράλαμπος Μηνάογλου, δ.φ.

18.30-18.45: Συζήτηση

18.45-19.15:  Διάλειμμα

Έκτη Συνεδρία (α)

Πρόεδρος: Αναστασία Αβραμίδου, ΜΑ

Φιλόλογος

19.15-19.30: Επικριτικά σχόλια του ιστορικού Ιωάννου Κίνναμου προς τους βασιλείς                    Ιωάννη και Μανουήλ Κομνηνό (12ος  αι.)                                                                          

                      Ἀναστάσιος Δελέογλου

                       Φιλόλογος     

19.30-19.45: Η έννοια του ηρωικού ιδεώδους κατά την εποχή των Κομνηνών                                            Αικατερίνη Διαμαντοπούλου, δ.φ. – δ.θ.                                                                                                Διδάσκουσα Πανεπιστημίου Πελοποννήσου

19.45-20.00: Τα παρωνύμια των Βυζαντινών αυτοκρατόρων. Ιστορίες δίπλα και πίσω                από την Ιστορία                                                                                                            Νίκος Κ. Χαβιάρας, δ.φ.                                                                                                                    Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου

20.00-20.15: Ιμβριακά τοπωνύμια βυζαντινής – μεσαιωνικής προέλευσης                                        Ξενοφών Τζαβάρας, δ.φ.

20.15-20.30: Καινοτομίες στη βυζαντινή εκπαίδευση  και στόχοι της  κεντρικής εξουσίας            τον 11ο αιώνα                                                                                                                         Σταυρούλα Χονδρίδου, δ.φ.                                                                                                              Επίτιμη Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

20.30-20.45: Ο βυζαντινός αισθητισμός του Πλάτωνος Ροδοκανάκη: μια ιδιότυπη σχέση           υπό το πρίσμα της ανασύστασης της εθνικής συνείδησης                                                    Παναγιώτα Δαούτη, δ.φ.

20.45-21.00: Συζήτηση

Έκτη Συνεδρία (β)

Πρόεδρος:  Βασιλική Ζέτα, ΜΑ

Φιλόλογος

19.15-19.30: Θρησκευτικές ταυτότητες: Χριστίνα της Τύρου ή Χριστίνα της  Μπολσένα                Χριστίνα Παλακίδου, δ.φ.

19.30-19.45: Ο Μέγας Αλέξανδρος στην πνευματική παράδοση και τέχνη του                                              βυζαντινού ελληνισμού                                                                                                  Δημήτριος Κουγιουμτζόγλου, ΜΑ                                                                                                                   Φιλόλογος

19.45-20.00: Έλλην, Ρωμηός, Γραικός: η συνέχεια της ελληνικότητας στο Βυζάντιο                       Μαρία Καντάνη, ΜΑ                                                                                                                                   Φιλόλογος
                                                                                                                                               20.00-20.15: Θρησκευτικές και πολιτισμικές διαδρομές Βυζαντίου και Κύπρου                               Ειρήνη Ροδοσθένους, δ.φ.                                                                                                            Επιθεωρήτρια φιλολογικών μαθημάτων Μέσης Εκπαίδευσης Κύπρου

  20.15-20.30: Βυζαντινές εκκλησίες της Καστοριάς: μεγάλα αριστουργήματα                                              αρχιτεκτονικής και τοιχογραφίας                                                                                                       Αθηνά Α. Γκουτζινοπούλου                                                                                                                                      Φιλόλογος

20.30-20.45: Αναπαραστάσεις του Βυζαντίου στην ποίηση του αλυτρωτισμού στην                                  αγγλοκρατούμενη Κύπρο                                                                                                        Βαλεντίνα Δημητριάδου-Σαλτέ, MA                                                                                                   Φιλόλογος

20.45-21.00: Συζήτηση

Σάββατο, 9 Νοεμβρίου 2019

Έβδομη Συνεδρία (α)

Πρόεδρος: Ανθούλα Δανιήλ, δ.φ.

 

09.00-09.15: Το αγνοημένο Βυζάντιο της χερσονήσου του Σαλέντο στην Ν. Ιταλία
                    Φωτεινή Καϊμάκη                                                                                                                             Φιλόλογος

09.15-09.30: Οι νωπογραφίες στην εκκλησία της  Santa Maria foris portas στο                              Castelseprio                                                                                                                                Σμαράγδα Μ. Φαρίδου, δ.θ.

09.30-09.45: Η βυζαντινή κληρονομιά της Κύπρου, ένα σύγχρονο παγκόσμιο πολιτιστικό                      απόθεμα: τα μνημεία της Unesco στο Τρόοδος και η πρόκληση                                            διαφύλαξης και ανάδειξής τους                                                                                   Αναστασία Χαμάτσου                                                                                                                            Φιλόλογος

09.45-10.00: Corpus φλαμανδικών χαλκογραφιών και μεταβυζαντινών εικόνων.                          Παρουσίαση συμπερασμάτων                                                                                               Γιάννης Ρηγόπουλος, δ.φ.                                                                                                  Επίτιμος Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

10.00-10.15: Η επίδραση της βυζαντινής τέχνης στο έργο του Φώτη Κόντογλου. Οι                                  δώδεκα εικόνες της Ιεράς Μονής Αγίων Αναργύρων Πάρνωνα                                   Μεταξία Παπαποστόλου, δ.φ

 10.15-10.30: Η συμβολή του Νικολάου Γ. Πολίτη στη βυζαντινή παροιμιολογία και                       παροιμιογραφία                                                                                                               Αριστείδης Ν. Δουλαβέρας                                                                                                                        Ομότ. Καθηγητής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου

10.30-10.45: Συζήτηση                                           

10.45-11.15: Διάλειμμα                              

Έβδομη Συνεδρία (β)

Πρόεδρος: Τάσος Χατζηαναστασίου, δ.φ.

 

09.00-09.15: Η άλωση του Αμορίου από βυζαντινές και αραβικές πηγές                                             Κλεονίκη Αθανασιάδη, MA                                                                                                                       Φιλόλογος

09.15-09.30: … καὶ ἐνέβην ή γία λένη καὶ  ἦρτεν  ες τὴν Κύπρον:  ιστορία, θρύλοι και            παραδόσεις από την επίσκεψή της στη νήσο                                                                                Γεωργία Κούμα, δ.φ.                                                                                                                        Πρώτη Λειτουργός Εκπαίδευσης,                                                                                                       Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου

09.30-09.45: Θρύλοι και παραδόσεις γύρω από την παρουσία της Αγίας Ελένης στην                             Κύπρο
                    Μαρία Χατζηνικόλα, δ.φ.

                   

09.45-10.00: Βυζαντινές αντανακλάσεις στη νεοελληνική πεζογραφία του 20ού και 21ου           αιώνα                                                                                                                                            Κασβίκη Σοφία, ΜΑ                                                                                                                                  Φιλόλογος

10.00-10.15: Ιουλιανός ο Παραβάτης, του Χρήστου Ζαλοκώστα: μια φιλοσοφική                          ανάγνωση                                                                                                                        Μαρίνα Γρηγοροπούλου                                                                                                                       Επίκουρη Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Πελοποννήσου

10.15-10.30: Το βυζαντινό αποτύπωμα στην ποίηση του Κ. Π. Καβάφη                                                       Παναγιώτης Αθανασούλης                                                                                                                     Φιλόλογος

10.30-10.45: Συζήτηση                                          

10.45-11.15: Διάλειμμα                  

 

 

 

Όγδοη Συνεδρία (α)

Πρόεδρος:  Μεταξία Παπαποστόλου, δ.φ.

 

11.15-11.30: Ἡ Πόλις ἑάλω: η ανταπόκριση δύο ποιητών ιστορικών στα γεγονότα                         Τροοδία (Ντία) Αριστοδήμου, δ.φ.

11.30-11.45:  Κ. Π. Καβάφη: Μανουήλ Κομνηνός. Δείγμα ιστορικής αποδοχής ή                            λογοτεχνικής ειρωνείας                                                                                                 Μαρία Νιώτη, ΜΑ                                                                                                                                 Φιλόλογος  

11.45-12.00: Περιμένοντας τους Βαρβάρους: ένα βυζαντινό ρητορικό προγύμνασμα του                      Καβάφη                                                                                                                                        Νίκος Πουλόπουλος                                                                                                                   Φιλόλογος                                                                                                    

12.00-12.15: Λόγοι περί προσευχής και η τέχνη του λόγου της στη βυζαντινή                                              γραμματεία (4ος – 8ος αιώνες): μοτίβα, ιδέες και διατυπώσεις. Σύγχρονη                  λαογραφική θεώρηση                                                                                                    Γαρυφαλλιά Γ. Θεοδωρίδου, δ.φ

12.15-12.30:  Επανερμηνεύοντας τον Λεόντιο Μαχαιρά στον 21ο αιώνα. Εξήγησις της                   γλυκείας χώρας Κύπρου: σκηνοθετικές προσεγγίσεις                                                      Μαρίνα Αθανασίου                                                                                                                Φιλόλογος

12.30-12.45: Επισκόπηση των καταλοίπων του βυζαντινού κόσμου στον ευρυτανικό                              χώρο                                                                                                                                  Μαρία Παν. Παναγιωτοπούλου, δ.φ.                                                                          

12.45-13.00: Συζήτηση

Όγδοη Συνεδρία (β)

Πρόεδρος: Ζωή Κατσιαμπούρα, δ.φ.

Επίτιμη Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

 

11.15-11.30: Οι δολοφονίες του Κρίσπου, της Φάουστας και του Σώπατρου: από τις                               βυζαντινές και λατινικές πηγές στο Κωνσταντίνος ο Μέγας του Κοσμά                               Πολίτη                                                                                                                                    Νίκος Καγκελάρης                                                                                                                                                             Φιλόλογος

11.30-11.45: Βυζαντινές επιδράσεις στην εικαστική γενιά του '30. Η περίπτωση του                                  Νίκου Εγγονόπουλου                                                                                                                Στυλιανή Μπάρτζου, δ.φ.

                                                                                                                                                                11.45-12.00: Το Βυζάντιο ως πηγή έμπνευσης στους Δροσουλίτες του Νίκου Γκάτσου                          Ευγενία Δαρβίρη                                                                                                                                         Φιλόλογος

12.00-12.15: Βυζαντινές αποχρώσεις στο πεζογραφικό έργο του Ν. Γ. Πεντζίκη                               Δήμητρα Γ. Μπεχλικούδη, δ.φ.                                                                                                                  Επίτιμη Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

12.15-12.30:  Η τέχνη της βυζαντινής ζωγραφικής από τον Διονύσιο τον εκ Φουρνά στον          Γιώργο Σεφέρη                                                                                                                           Ασπασία Γκιόκα, δ.φ.

12.30-12.45: Ο υπηρετικός του λόγου χαρακτήρας του βυζαντινού μέλους                                         Χρίστος Δάλκος, δ.φ.                                                                                                                                 Γιῶργος Δάλκος, δ.φ.                                                                                                                                                                                                                                                       12.45-13.00:  Συζήτηση

 

Ένατη Συνεδρία (α)

Πρόεδρος: Αριστείδης Δουλαβέρας

Ομότ. Καθηγητής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου

17.00-17.15: Το Βυζάντιο και ο Οδυσσέας Ελύτης                                                                          Ανθούλα Δανιήλ, δ.φ   

17.15-17.30: Υπάρχουν απηχήσεις από τον «ένδοξό μας βυζαντινισμό» στο έργο της                              Κικής Δημουλά;                                                                                                                Ευφροσύνη – Εριέττα Δεληγιάννη, δ.φ.                                                                                                                  τ. Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

17.30-17.45:  Ο Ὕμνος εἰς τὸ πάθος τοῦ Κυρίου καὶ εἰς τὸν θρῆνον τῆς Θεοτόκου του                             Ρωμανού του Μελωδού και Ἡ Μάνα τοῦ Χριστοῦ του Κώστα Βάρναλη:                               μια παράλληλη «ανάγνωση»                                                                                                         Αντιγόνη Γ. Βογιατζή, ΜΑ                                                                                                                     Πρόεδρος Συνδέσμου Φιλολόγων Κορινθίας                                                                              Μανώλης Μ. Στεργιούλης, δ.φ.

17.45-18.00: Το Βυζάντιο στο έργο του Κυριάκου Χαραλαμπίδη                                               Ιωάννης Κονδυλόπουλος, ΜΑ                                                                                                                     Φιλόλογος

18.00-18.15: Ο ήρωας Διγενής Ακρίτας στο ομώνυμο έπος και η «συνομιλία» του με την            τραγωδία του Άγγελου Σικελιανού Ο θάνατος του Διγενή                                              Αθανασία Π. Γκούμα, ΜΑ                                                                                                                        Φιλόλογος

18.15-18.30:  Η επίδραση  της Ύστερης Βυζαντινής Περιόδου  στον Νέο  Ελληνισμό: ένα          γλωσσικό  και λογοτεχνικό ταξίδι                                                                                          Πολύμνια Χατζηνεοφύτου, δ.φ.                                                                                             Επιθεωρήτρια φιλολογικών μαθημάτων Μέσης Εκπαίδευσης Κύπρου

18.30-18.45: Συζήτηση

18.45-19.15:  Διάλειμμα

Ένατη Συνεδρία (β)

Πρόεδρος: Γεωργία Χαριτίδου, δ.φ.

Επίτιμη Διευθύντρια Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

 

 

17.00-17.15: Οι ψηφίδες είναι παντοτινές                                                                                                    Έλσα Μυρογιάννη-Αρβανιτίδη, δ.φ.                                                                                                     Επίτιμη Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

17.15-17.30: Οι Όροι Πλάτωνος στον Κώδικα του Βησσαρίωνος: μια νέα εκδοχή του                  πλατωνικού έργου μέσα από το χειρόγραφο του εξόριστου βυζαντινού                               λογίου                                                                                                                                           Άννα Γρίβα, ΜΑ                                                                                                                                Φιλόλογος                                                                                                                                                                                                             Μάρκος Δενδρινός                                                                                                                                                                            Καθηγητής Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής

17.30-17.45: Θεατρικά έργα με βυζαντινή υπόθεση στο νεοελληνικό θέατρο. Η παρουσία                     τους στο Εθνικό Θέατρο και το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος                            Ευσεβία Χασάπη-Χριστοδούλου, δ.φ.                                                                                              Επίτιμη Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

17.45-18.00: Η συμβολή του Σπυρίδωνος Ζαμπέλιου και του Κωνσταντίνου                                   Παπαρρηγόπουλου στην «αποκατάσταση» του Βυζαντίου                                                     Ανδρέας Παπαδημητρίου

                    Φιλόλογος

18.00-18.15: Η πρόσληψη του Βυζαντίου από τη νεοελληνική διανόηση κατά τον όψιμο             19ο  αιώνα: οι περιπτώσεις του Παύλου Καλλιγά και του Δημητρίου Βικέλα                    Ελένη Κουντουράκη, δ.φ.

18.15-18.30:  Βυζάντιο και Νέος Ελληνισμός. Η παρέμβαση του Δημήτρη Χατζή το 1954              στη συζήτηση για το σχέδιο προγράμματος του ΚΚΕ                                                  Μπάμπης Παπαδόπουλος                                                                                                                  Φιλόλογος

18.30-18.45: Μια γυναίκα γράφει και ιστορεί                                                                                      Ζωή Κατσιαμπούρα, δ.φ.                                                                                                                         Επίτιμη Σχολική Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

18.45-19.00: Συζήτηση

19.00-19.15: Διάλειμμα

Δέκατη Συνεδρία

                                              Πρόεδρος: Μανώλης Μ. Στεργιούλης, δ.φ.

19.15-19.30: Προσεγγίζοντας εναλλακτικά τον βυζαντινό πολιτισμό στο Γυμνάσιο 
Αργυρούλα Αλεξανδροπούλου, δ.φ. Παναγιώτα Ψυχογυιοπούλου, δ.φ.

19.30-19.45: Η εικονομαχία στα σχολικά εγχειρίδια
της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του 19ου αιώνα   

Ιωάννα Σοφιανοπούλου, MA Θεολόγος-Φιλόλογος

   του 19ου αιών

19.45-20.00: Όψεις της βυζαντινής ιστορίας και του πολιτισμού
στα σχολικά εγχειρίδια της Λογοτεχνίας.
Ο ρόλος των Προκηρύξεων και των Αναλυτικών Προγραμμάτων (1884-2019) 

Χρυσάνθη Κουμπάρου, δ.φ. Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου   

20.00-20.15: Οι σπουδές Βυζαντινής Φιλολογίας
στην ελληνική Τριτοβάθμια Εκπαίδευση σήμερα.
Διαπιστώσεις και προτάσεις 

Γεράσιμος Γεωργιάδης, ΜΑ Φιλόλογος                                                                                                                  

20.15-20.30: Το Βυζάντιο στο ελληνικό κράτος.
Παραδείγματα αναφοράς στον αστικό, δημόσιο λόγο της οθωνικής περιόδου

Σοφία Μπελόκα, δ.φ.

20.30-20.45: Δημιουργώντας ένα εικονικό μουσείο βυζαντινής τέχνης 
Μαρία Κασκαντάμη, δ.φ. Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου

20.45-21.00:  Συζήτηση

21.00-21.15: Συνόψιση εργασιών Συνεδρίου
Αντιγόνη Γ. Βογιατζή, ΜΑ  Πρόεδρος Συνδέσμου Φιλολόγων Κορινθίας    

* Παραδοσιακοί χοροί από
τον Σύνδεσμο Γυναικών Ηπείρου νομού Κορινθίας,
την Ένωση Κρητών Κορινθίας «Ο Ψηλορείτης»,
τη Μικρασιατική Στέγη Κορίνθου,
το Λύκειο των Ελληνίδων (παράρτημα Κιάτου),
τον Σύλλογο Ρουμελιωτών Ξυλοκάστρου
«Κοσμάς ο Αιτωλός». 
                                                                                                                       

                

Η Επιστημονική Επιτροπή

Φώτης Δημητρακόπουλος

Ομότ.Καθηγητής Πανεπισημίου Αθηνών

Διονύσιος Καλαμάκης

Αναπλ. Καθηγητής Πανεπισημίου Αθηνών

Τασούλα  Καραγεωργίου

Επίτ. Σχολική Σύμβουλος Δ. Ε.

Μιχαήλ Κορδώσης

Καθηγητής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Τηλέμαχος Λουγγής

Ομότιμος Διευθυντής Ερευνών του Ε.Ι.Ε.

Αλέξης Σαββίδης

Καθηγητής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου

Δημήτρης Τρανταφυλλόπουλος

Καθηγητής Πανεπιστημίου Κύπρου


Η Οργανωτική Επιτροπή

Αναστασία Αβραμίδου                                          
Θεόδωρος Βασιλακόπουλος                        
 Αντιγόνη Γ. Βογιατζή                            
Ζηνοβία Γαβαλά                              
Αθανασία Γκούμα                                   
Αντώνης Καλόβουλος                                                            
Ιωάννα Καραμπίνη                             
Αντώνης Μαστραπάς                                        
Παναγιώτα Μητρογιάννη                
Σοφία Μπλέτα                        
Μεταξία Παπαποστόλου                                                       
Μαρία   Πεσκετζή                                                                          
Αναστάσιος Στέφος                            
Μανώλης Μ. Στεργιούλης                                        
Δημήτρης Ταλιαδώρος                                 
Γεωργία Χαριτίδου                                      
Τάσος Χατζηαναστασίου           



Για το Δ.Σ. της Π.Ε.Φ.

    Η Πρόεδρος                                                      Ο  Γενικός Γραμματέας

Τασούλα Καραγεωργίου                                     Αντώνης Μαστραπάς

 

                                                                                                       

Το Συνέδριο πραγματοποιείται με εγκριτική απόφαση
”του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ                                                               

 

Σχετικές Φωτογραφίες